مدیر مرکز جهاددانشگاهی شهرستان بیجار:

توسعه صنعت فرش دستباف بیجار مستلزم نوآوری است

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۲۴ کد : ۴۷۴۳۰ آموزشی
مدیر جهاددانشگاهی بیجار گفت: توسعه فرش دست باف بیجار مستلزم تأثیرگذاری بر فرهنگ ایده پردازی، نوآوری، کارآفرینی در بین عموم مردم با طراحی و تولید نوین، برندسازی و ایجاد بازارهای جدید داخلی و خارجی فرش و همچنین رویدادهای توسعه‌ای با ایده‌های تازه و نوآورانه و تقویت نیروهای انسانی توانا و خلاق در این حوزه است.
توسعه صنعت فرش دستباف بیجار مستلزم نوآوری است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان: راحله شریفیان در کارگروه فرش دستباف بیجار، با بیان راهکارهای توسعه فرش دستباف تصریح کرد: شناسایی و توانمندسازی ظرفیت‌ها با هدف رفع چالش های موجود و پیش رو در گام اول و تجاری سازی صنعت فرش دستباف در گام دوم در توسعه این صنعت دارای اهمیت و ضرورت است. 

شریفیان در ادامه این جلسه بیان کرد: با توجه به موقعیت استراتژیکی بیجار، این شهر در طول تاریخ دستخوش حوادث متعددی بوده و این عوامل اقتصاد آن را تحت تاثیر قرار داده، با این حال از سال ۱۳۴۰ صنعت فرش بیجار توانست تا حدودی رشد پیدا کند و تنها خواستگاه فرش آهنین در ایران باشد اما در دهه های اخیر  مسئله تحریم عرصه را بر این صنعت تنگ کرد.

 مدیر جهاد دانشگاهی بیجار به عنوان متولی جذب شرکت های دانش بنیان در این جلسه بیان کرد: مجموعه جهاد دانشگاهی در راستای جذب جوانان نخبه و ادبیات نوآورانه، نگاه ویژه به صنعت فرش جهت احیا و تحرک آن دارد.

وی راه اندازی خانه خلاق فرش در این شهرستان را ضروری دانست و  تاکید کرد: ایجاد کافه فرش و نمایش و معرفی تمام مراحل زنجیره ی فرش دستباف به علاقه مندان، تجار، گردشگران و مردم عادی اقدامی نو در شهرستان خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به فرهنگ فرش بافی در میان عامه مردم بیجار افزود: متاسفانه امروزه  نسل جوان تمایلی به فرش بافی ندارند که این مسئله نشات گرفته از مسائل و مشکلات متعدد این صنعت در طول ادوار بوده که نیازمند همت جمعی برای تغییر این نگرش است.


نظر شما :