رشد ۶۵ درصدی متقاضیان کردستانی در ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف در پاییز ۱۴۰۰

۰۵ دی ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۵ کد : ۳۹۴۶۱ پژوهش تاپ خبر
مسوول بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی استان کردستان گفت: تعداد قراردادهای منعقد شده برای ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان در پاییز امسال بیش از ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
رشد ۶۵ درصدی متقاضیان کردستانی در  ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف در پاییز  ۱۴۰۰

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان، سحر نجفی مسئول بانک خون بند ناف رویان اظهار کرد: شعبه مرکز ذخیره سازی خون بند ناف  رویان از سال 88 در جهاددانشگاهی استان کردستان در راستای خدمات به جامعه راه اندازی شده است .

وی با بیان این‌که امروز ذخیره سازی بند ناف یک سرمایه گزاری درمانی است، بیان کرد: سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد. این سلول‌ها توانایی خود نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

مسوول ذخیره سازی بند ناف رویان در استان کردستان، افزود: همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن به‌دنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است، پیوند زده‌ شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

نجفی ضمن اشاره به این‌که این مرکز 24 ساعته آماده ارایه خدمات به جامعه است، بیان کرد: شعبه ذخیره سازی بند ناف رویان در جهاددانشگاهی استان کردستان در پاییز امسال بالغ بر 121 نمونه خون بند ناف را ذخیره کرده است که این مهم نسبت به مشابه سال گذشته 65 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در 3 ماهه پاییز سال 99 بالغ بر 73 نمونه ذخیره شده بود که در سال جاری به همت همکاران جهاددانشگاهی استان کردستان این مهم در سال 1400به 121 نمونه رسیده است.

گفتنی است: دامنه فعالیت مرکز ذخیره سازی بند ناف رویان با حضور کارشناسان متخصص در شهرستان‌های بانه، سقز، بیجار، دیواندره، کامیاران، مریوان و قروه فعالیت دارد.


( ۱ )

نظر شما :