وبینار کرسی تعاون و کارآفرینی توسط جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۹ کد : ۲۸۵۶۷ اشتغال
وبینار کرسی تعاون و کارآفرینی توسط جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد

وبینار کرسی تعاون و کارآفرینی (9 اسفند) با همت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان: رضا باقری نژاد مدیر اشتغال و تجاری‌سازی جهاددانشگاهی کردستان اظهار کرد: مشارکت مردمی در تعاون به منزلە یک نهاد اجتماعی می‌تواند مانع از هم پاشیدگی پیوندهای اجتماعی میان انسان‌ها شود.

باقری نژاد در وبینار کرسی تعاون و کارآفرینی که با همت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد اظهار کرد: منابع اصلاح منابع انسانی با سرمایە انسانی همان ارزش افزودەای است کە نیروی انسانی بە آن سازمان اضافە می‌کند و این تفاوت بین منابع انسانی با سرمایە انسانی است.

باقری نژاد ادامه داد: مشارکت و همکاری چە بە لحاظ منابع مالی و چه به لحاظ نیروی انسانی سال‌های سال است که در فرهنگ ایرانیان وجود داشته است؛ اما متاسفانە هرسالە شاهد کاهش فرهنگ کار و مشارکت در بین مردم هستیم.

وی تصریح کرد: مشارکت مردمی در تعاون به منزلە یک نهاد اجتماعی می‌تواند مانع از هم پاشیدگی پیوندهای اجتماعی انسان‌ها شود.

در ادامه نیز مدیر امور تعاون اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی گفت: برای دستیابی به توسعه نیازمند سه عامل سرمایه انسانی، سرمایه مادی و سرمایه نمادین است؛ که سرمایه نمادین به نحوی سنگ بنای تعاونی‌ها محسوب می‌شود.

علی اصغر عباسی اظهار کرد: تعاون متشکل از هفت نفر هم گروه است که به لحاظ تخصص، توان، سرمایه و تفکراتی که دارند مکمل یکدیگر هستند.

وی عنوان کرد: در تشکیل گروه‌ها 20 درصد از سرمایه اولیه را خود گروه تامین و 80 درصد باقیمانده را تسهیلات بانکی پوشش می‌دهند که ابتدا می‌بایست از طریق درخواست به اداره تعاون اقدام و پس از تکمیل فرم سهام خود را مشخص و از طریق بانک توسعه یک حساب بانکی افتتاح کنند.

وی در خصوص مشارکت اقتصادی اعضا در تعاونی خاطرنشان کرد: مشارکت اقتصادی اعضا به این معنی که در تعاونی‌ها افرادی که عضو می‌شوند می‌بایست یک سهم بخرند و دارا بودن حداقل یک سهم از سهام لازمه عضویت در تعاونی است.

عباسی همچنین در خصوص استقلال شرکت تعاونی گفت: همانگونه که گفته شد، مدیران تعاونی توسط خود اعضا انتخاب می‌شوند و دولت هیچگونه نقشی در تایید و عزل و نصب آن‌ها ندارد و این به این معنی است که شرکت تعاونی یک شرکت مستقل است.

وی عنوان کرد: تعاونی‌ها از دو حالت خارج نیستند که یا نهادی فراگیر است به این معنی که افرادی که در داخل سازمان هستند اگر کنشگران اجتماعی خوبی باشند و با سایر اعضا تعامل داشته باشند و نسبت به سرنوشت و سرمایه خود در تعاونی حساس باشند در تعاونی تخلفات به حداقل می‌رسد و هرچقدر هم که مدیران و اعضا نسبت به این‌ها بی تفاوت باشند، تعاونی‌ها از حالت فراگیر خارج می‌شوند.

عباسی در پایان سخنان خود یادآور شد: سرمایه نمادین چند ویژگی دارد که یکی از آن‌ها مهارت گفت و گو، ظرفیت گذشت، ایثارگری و جوانمردی و سنگ بنای تعاونی محسوب می‌شود.

در این نشست حامد صالح پور اظهار کرد: خلاقیت به معنای توانایی تلفیق ایده‌ها به شیوه‌ای منحصر به فرد است و نوآوری فرآیند به کارگیری یک ایده خلاق و تبدیل آن به محصول، خدمت و یا یک چیز مفید است.

وی با اشاره به اینکه کارآفرینی به معنی کار تازه‌ای است که توسط فرد یا گروه در یک زمان به اجرا گذاشته شود؛ عنوان کرد: در بسیاری از مباحث علمی، معیار برای نوآوری و کارآفرینی حد مفید بودن نوآوری است؛ لذا اگر این تفکر نو دیرتر از نقطه زمانی مناسب که به فکر ما خطور می‌کند به اجرا درآید دیگر نمی‌توان آن را ایده‌ای نو دانست پس می‌توان گفت که حد معیار نوآوری به معنای ارائه ایده مناسب در زمان مناسب است.

صالح پور با اشاره به اینکه در چند سال اخیر کسب و کارهایی در حوزه فناوری، کشاورزی، محیط زیست، اداری و ... که وارد بازار شده است به عنوان کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌های جدید معرفی شده‌اند گفت: مرکز نوآوری جهاددانشگاهی، مرکز رشد دانشگاه آزاد سنندج، مراکز شتاب دهنده کسب و کارها، مراکز کارآفرینی دانشگاه کردستان و سایر مراکزی که در استان کردستان در حوزه کارآفرینی و نوآوری مشغول فعالیت هستند به عنوان یک اکوسیستم و زیست بوم فعال در سطح استان مشغول فعالیت هستند.

صالح‌پور در پایان سخنان خود با اشاره به این موضوع که ما همیشه تعاون را در کنار کارآفرینی تعریف و در تقابل با هم می‌دانیم؛ یادآور شد: از آنجایی که عامل اصلی پایداری و پویایی کسب و کارها به ویژه تعاونی‌ها خلاقیت و نوآوری است بسیاری از کسب و کارها پس از ورود به تعاونی‌ها تغییر رویه داده و تحول عظیمی در نوآوری ایجاد و از بستر دیجیتال و مجازی بیشترین بهره و استفاده را بردند و توانستند قدم‌های بسیار ارزشمندی را برای کسب و کارهای خود در آینده بردارند.

.


نظر شما :