/ سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان کردستان/

کتاب «مصاحبه در پژوهش» اثر بیل گیلهام و با ترجمه دکتر مظهر بابایی منتشر و روانه بازار شد

۰۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۶ کد : ۲۸۵۲۰ فرهنگی
کتاب «مصاحبه در پژوهش» اثر بیل گیلهام و با ترجمه دکتر مظهر بابایی منتشر و روانه بازار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی کردستان، کتاب «مصاحبه در پژوهش» اثر بیل گیلهام و با ترجمه دکتر مظهر بابایی منتشر و روانه بازار شد.

مصاحبه، همواره یکی از ابزارهای اصلی گردآوری داده‌ها در پژوهش و از نظر عده‌ای، یکی ازروش‌هایی است  که امکان دریافت پاسخ در آن بیش از روش/ ابزارهای دیگر است؛این امر ازاین‌روست‌که در هنگام مصاحبه امکان تحریک مصاحبه‌شونده برای دادن پاسخ وجود دارد و نیز می توان در صورت ابهام، با ارائه‌ی توضیح، موضوع را روشن ساخت.آنچه مصاحبه را به صورت های مختلف طبقه بندی می کن،د میزان انعطاف‌پذیری آن و یا نحوه اجرای آن است.

 برای اجرای مصاحبه‌ به صورت دقیق و کامل در یک پژوهش، ابتدا باید ماهیت آن را به خوبی شناخت؛ سپس توجه به نوع و چگونگی سوالات مطرح در مصاحبه(سوالات مصاحبه از پیش اندیشیده شده و تعیین شده است) و شیوه های سازماندهی آن، زمان اجرای آن و البته مخاطبی که با آن مصاحبه صورت می‌گیرد،  مورد توجه پژوهشگر باشد. مزیدبر این امر، شناخت انواع مصاحبه، شیوه‌ها، تکنیک‌ها و فنون اجرای آن( معمولاً به صورت حضوری یاغیرحضوری و فردی یا گروهی ) و هم‌چنین روش های تحلیل آن، همه بر کیفیت آن موثر هستند. این‌ها مواردی است که در این کتاب مورد مداقه واقع شده است.

کتاب «مصاحبه در پژوهش» در 144 صفحه در قطع رقعی در اسفند ماه 99 توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی استان کردستان منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند با سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی استان کردستان با شماره تماس 33287517-087 تماس حاصل فرمایند


( ۱ )

نظر شما :