نشست تخصصی «رسالت دانشگاه در توسعه فرهنگ عفاف و حجاب» در کردستان برگزار شد

۰۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۴ کد : ۲۰۵۵۶ فرهنگی
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان، علی سلحشور سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان در میزگرد عفاف و حجاب اظهار کرد: حجاب و عفاف دو مقوله کاملا مجزا از هم هستند و در اصل به کاربردن همزمان این دو حوزه در کنار هم به هیچ‌وجه صحیح نیست.
نشست تخصصی «رسالت دانشگاه در توسعه فرهنگ عفاف و حجاب» در کردستان برگزار شد

سلحشور عنوان کرد: از آنجایی که ممکن است شخصی عفیف باشد اما حجاب کاملی نداشته باشد می‌توان نتیجه گرفت که دو کلمه عفاف و حجاب به هیچ‌وجه هم‌پوشانی معنایی نداشته و باید کاملا جدا از هم تعریف و برای هریک از آن‌ها به صورت جداگانه برنامه‌ریزی کرد.

سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان، ادامه داد: یکی از راهکارهای موثر در بحث حجاب پاسخگویی به شبهات در این حوزه است برای مثال ممکن است این سوال پیش بیاید که در قرآن مقوله حجاب نه به عنوان اجبار بلکه به عنوان یک توصیه مطرح شده یا این سوال مطرح باشد که به چه دلیل حجاب اجباری است، در این مورد بهتر است با استفاده از رویکردهای تفهیمی و دلایل علمی و تحقیقاتی چرایی و چگونگی ضرورت حجاب را برای جوانان تبیین کرد.

وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: در حوزه عفاف نیز بحث به همین منوال است، اینکه صرفا جوانان و دانشجویان با آموزه‌های دینی و حکایت و روایات به سمت عفاف رهنمود شوند بی‌تاثیر نخواهد بود اما بهتر است که به این منظور تحقیقات علمی و تخصصی ارایه شود و دانشجو را در این باب تفهیم کرد نه این‌که صرفا با ترساندن آنان از عواقب کار خود یا ترس از آتش دوزخ سعی کنیم آن‌ها را به سوی عفاف رهنمود کنیم.

وی عنوان کرد: بهتر است که مقررات مربوط به حجاب و پوشش دانشجویان را از حوزه فرهنگی خارج و در ذیل مقررات آموزشی دانشگاه‌ها قرار داد.

حجاب اسارت نیست، ارزش‌گذاری است

مدیر رشد و کادرسازی ناحیه بسیج دانشجویی استان کردستان گفت: همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند حجاب مایه تشخص و آزادی زن است و برخلاف نظریات مکاتب انسان گرایانه که حجاب را مایه اسارت زن می‌داند، حجاب وقار، متانت و ارزش‌گذاری زن است و باید قدردان آن بود و از این بابت از اسلام متشکر بود. زن مسلمان ایرانی، اکنون در سایه عزت و اقتدار نظام اسلامی وامدار خون‌های پاک و جان‌های مقدسی است که در طول تاریخ در دفاع از حریم زن و تکریم او اهدا شده است.

مختار رضا قلی اظهار کرد: زن مسلمان ایرانی، اکنون در سایه عزت و اقتدار نظام اسلامی وامدار خون‌های پاک و جان‌های مقدسی است که در طول تاریخ در دفاع از حریم زن و تکریم او اهدا شده است؛ کرامتی که با احیای آن، زنان مسیر خود را در سلوک معنوی و نقش‌آفرینی هوشمندانه و عفیفانه در رویدادهای عظیم فرهنگی، سیاسی و اجتماعی انقلاب و جبهه مقابله با هجمه‌های فرهنگی غرب یافته‌اند.

ضرورت استفاده از ظرفیت بانوان در حوزه حجاب و عفاف

معاون فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه استان در ادامه این میزگرد گفت: یکی از مشکلات رایج در حوزه حجاب و عفاف به گفته رهبر انقلاب اسلامی این است که ما در اکثر اوقات به صورت سلیقه‌ای عمل کرده و بعضا برخی از رفتارها و برخوردهای ما سبب بی‌حجابی افراد جامعه بوده و نتیجه به دست آمده با اهداف ما کاملا در تضاد بوده است.

مصطفی حسینی در خصوص مقوله حجاب و عفاف اظهار کرد: یکی از مواردی که همواره رهبر انقلاب بر آن تاکید می‌کنند، استفاده از ظرفیت‌های بانوان در زمینه حجاب و عفاف است.

حسینی عنوان کرد: قوانین مختلفی در خصوص حجاب و عفاف در دانشگاه مطرح شده که متاسفانه در حد قانون باقی مانده است و کسی پیگیر اجرایی کردن آن نیست.

در ادامه معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در خصوص راهکارهای معرفی حجاب در جامعه گفت: برگزاری نمایشگاه‌های مد و حجاب می‌تواند در معرفی و ترویج حجاب بسیار موثر باشد که در شرایط کنونی شیوع کرونا در جامعه می‌توان آن را به صورت مجازی برگزار کرد.

مجید آوج اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های اساتید خوش ذوق و دارای فن بیان در جذب مخاطب برای معرفی حجاب بسیار موثر است همچنین برنامه‌های اجرایی در باب عفاف و حجاب را باید متناسب با نیاز دانشجویان برگزار و از اجرای برنامه‌های روتین و تکراری در طول سال خودداری کنیم.

وی با اشاره به ضرورت الگوسازی در بحث حجاب عنوان کرد: همانگونه که در حوزه ورزش و قهرمانی، الگوهای خوبی وجود دارد، لازم است که در حوزه حجاب الگوسازی صحیحی صورت بگیرید و دانشجویان با حجابی که در عرصه های علمی، فرهنگی و... دستاوردهایی داشته اند تکریم شوند و در جامعه به عنوان الگوی موفق معرفی شوند.

آوج تاکید کرد: در بحث معرفی حجاب و عفاف نیز می‌توان از رسانه‌ها استفاده کرد و بهتر است در خصوص حجاب تولید محتوای خوبی صورت گیرد و از موشن‌گرافی‌، انیمیشن سازی و ... در خصوص ترویج و معرفی حجاب بهره برد.

وی تصریح کرد: برگزاری میزگردهایی در باب عفاف و حجاب بسیار موثر است زیرا راهکارهای اجرایی از دل همین میزگردهای به ظاهر کوچک بیرون می‌آید و خروجی مناسبی را به همراه خواهد داشت.

آوج در خصوص استفاده از ظرفیت صداوسیما خاطرنشان کرد: بخش های مختلف نمایشی، گفتگو، مستند و ... در رسانه ملی و استانی می تواند به خوبی ترویج دهنده فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه باشد.


نظر شما :