امام جمعه سنندج

اسلامی کردن علوم به معنای دمیدن حکمت در آن است

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۳ کد : ۱۶۱۲۹ عمومی تاپ خبر
امام جمعه سنندج با اشاره به اینکه حکمت و علم هیچگاه از هم مجزا نبوده است، گفت: اسلامی‌کردن علوم می‌تواند دمیدن روح حکمت در علوم باشد و همین علم زمینه‌ساز رسیدن به قرب الهی است که جهاددانشگاهی این مأموریت را در دستور کار خود دارد.
اسلامی کردن علوم به معنای دمیدن حکمت در آن است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کردستان:  ماموستا فایق رستمی، امام جمعه سنندج در دیدار با رئیس جهاددانشگاهی  استان کردستان اظهار کرد: ریشه جهاد از جهد به معنای تلاش و کوشش گرفته شده است و قرار گرفتن این واژه در کنار دانشگاه خود نشان از تلاش و کوشش برای رسیدن به پیشرفت و تکنولوژی دارد.

وی با اشاره به اینکه حکمت و علم هیچگاه از هم مجزا نبوده است، افزود: اسلامی‌کردن علوم می‌تواند دمیدن روح حکمت در علوم باشد و همین علم زمینه‌ساز رسیدن به قرب الهی است که جهاددانشگاهی این مأموریت را در دستور کار خود دارد.

ماموستا رستمی علم را مانند روخانه‌ای جاری دانست که علما و دانشمندان زیادی از ثمرات این رودخانه جاری بهره‌مندشده و پله‌های ترقی را طی کرده‌اند جهاددانشگاهی نیز به عنوان یک نهاد علمی و دانشگاهی با بهره‌مندی از علم و دانش روز زمینه رشد و توسعه کشور را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اهیمت علم‌آموزی در دین اسلام بیان کرد: دین اسلام انسان را ملزم به گام نهادن در عرصه علم و دانش کرده است و فراگیری علم را برای هر زن و مردی واجب می‌داند.

امام جمعه سنندج با اعلام اینکه علم و آگاهی موجب دفع جهل و غفلت از جامعه می‌شود، عنوان کرد: علم و دانش زمانی که وارد عرصه تولید شوند، ثمر می دهند.

وی در ادامه مسئولیت را یک امانت الهی در دست انسان دانست و اعلام کرد: مسئولان با شجاعت، دلسوزی نسبت به جامعه، صبر و استقامت، سعه صدر و برخورداری از عدالت در حفظ این امانت تلاش کنند.

امام جمعه سنندج یادآور شد: در استان کردستان نخبگانی برجسته وجود دارند که باعث افتخار برای ما و استان کردستان هستند و در سایه وجود این نخبگان می‌توان شاهد رشد و توسعه هرچه بیشتر استان در آینده باشیم و جهاددانشگاهی با فعالیت خوب خود در استان زمینه ساز رشد نخبگان و فعالیت شایسته ای در این زمینه بوده است.

 

چیا سهراب‌نژاد، رئیس جهاددانشگاهی کردستان در ادامه این دیدار اظهار کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد برخاسته از بطن انقلاب است که تا کنون مأموریت خود را در عرصه‌های علمی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی به نحو مطلوب به انجام رسانده است.

وی  با اشاره به اینکه مجموعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه علمی با تمرکز بر برگزاری دوره‌های تخصصی و بازار محور دنبال می‌شود، افزود: خوشبختانه جهاددانشگاهی بخش عظیمی از آموزش کارکنان دولت را عهده‌دار است.

سهراب‌نژاد دیگر ظرفیت علمی جهاددانشگاهی را دانشگاه علمی کاربردی دانست و ادامه داد: دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی بزرگترین فضای فیزیکی این دانشگاه‌ها را در استان به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به فعالیت حوزه پژوهش جهاددانشگاهی کردستان عنوان کرد: مطالعات فنی، GIS، کشاورزی، باغات و زراعت با تمرکز بر ظرفیت های استان از جمله مهم‌ترین بخش‌های پژوهشی جهاددانشگاهی کردستان است.

رئیس جهاددانشگاهی کردستان با بیان اینکه مرکز خون بندناف رویان جهادددانشگاهی گستره وسیعی از مردم را با مزیت ها و سرویس های خون بندناف آشنا کرده است، بیان کرد: تلاش می شود در این حوزه نیازهای پزشکی استان تامین و خدمات ارزنده ای را ارائه داد.

وی با ذکر اینکه در حوزه اشتغال و کارآفرینی، پژوهش های جهاددانشگاهی صرفا تئوری نیست، یادآور شد: خروجی پژوهش‌های جهاددانشگاهی معطوف به تجاری‌سازی و ایجاد اشتغال پایدار است.

 


نظر شما :